O co chodzi

 • Jakich treści spodziewać się na blogu FilmyDlaDzieci.net?

Co dwa tygodnie, zwykle w niedzielę, pojawia się tu nowa recenzja filmu animowanego.

 • Po co kolejna strona z recenzjami filmów?

Dotychczasowe serwisy publikujące recenzje filmów nie dostarczają odpowiedzi na pytanie, czy film jest odpowiedni dla dzieci, lub dostarczają błędną odpowiedź. Zmieńmy to.

 • Czym strona FilmyDlaDzieci.net różni się od innych tego typu?

Po pierwsze opisywane są tu tylko pełnometrażowe animacje.

Po drugie główne kryterium oceny filmów to ich odpowiedniość dla dzieci. Wszystkie recenzowane produkcje zostają przydzielone do jednej z kategorii: „dla małych dzieci”, „dla starszych dzieci” albo „nie dla dzieci”.

Po trzecie przy każdej recenzji znajdują się propozycje tematów, które można poruszyć w rozmowie z dzieckiem po obejrzeniu filmu. Przeważnie podane w formie pytania i proponowanej odpowiedzi.

Reklamy

11 myśli na temat “O co chodzi”

 1. Jakie jest kryterium wieku przy podziale na grupy: „małe dzieci” i „starsze dzieci”?
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, bo strona potrzebna i dobrze zrobiona 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dzięki za miłe słowa. Tutaj podział na grupy wiekowe jest umowny i znacznie mniej dokładny niż w planach producentów. „Dla małych dzieci” oznacza film odpowiedni dla siedmiolatka (czasami też i młodszych).

   Tak więc nie wyróżniam bajek dla dzieci przedszkolnych. Przede wszystkim dlatego, że opisuję pełnometrażowe filmy, które z zasady nie za bardzo nadają się dla tak małych dzieci (są za długie). W grupie 4–6 lat raczej lubują się seriale. Na blogu opisałem specjalny odcinek „Braci Koala”, którzy powstawał z myślą o takiej grupie docelowej. Mamy też świetny polski „Agi Bagi” dla takiej widowni.

   Animacje z kategorii „dla starszych dzieci” bez obaw pokazywałbym dwunastolatkom (czasami też i młodszym – wtedy przeważnie jest o tym napisane). Część filmów z tej grupy znalazła się tam tylko dlatego, że zawierają elementy ocenione jako nieodpowiednie dla młodszej widowni. Nie oznacza to, że scenariusz musi się okazać atrakcyjny dla nastolatków. Bywa i odwrotnie. Czasami to tematyka jest skierowana do starszych widzów i – mimo łagodnej formy – animacja została sklasyfikowana w ten sposób (np. „Merida Waleczna”). W takim przypadku również o tym piszę w tekście.

   Nie można więc samym przypisaniem do kategorii zastąpić recenzji. Dlatego też każdy tekst zawiera na końcu skrót, w którym można bardzo szybko zapoznać się z głównymi tezami.

   Polubienie

 2. Chciałam zapytać o bajkę ,,SAWA mały wielki bohater,, opis kinowy jest enigmatyczny. Trudno ocenić również po traillrze. Cenimy sobie ten blog niezmiernie 😊Pozdrawiamy serdecznie

  Polubienie

 3. Na wstępie pragnę pogratulować bardzo ciekawej strony internetowej. Mam jednak jedną sugestie. Mianowicie obok kryterium wieku warto by było dodać kryterium jakości. Tzn. obok klasyfikacji dla małych dzieci, dla starszych etc. mogłaby zostać dołączona ocena jakości filmu w skali od 1 do 10. Taka ocena pozwoli uniknąć nieporozumień, gdyż autor przyznaje kategorię wiekowe z różnych powodów np. do kategorii dla starszych dzieci trafiają zarówno wątpliwej jakość bajki zawierające nieprzyzwoite treści jak i wartościowe produkcje, które jednakże są zbyt trudne dla najmłodszych. Fajnie więc byłoby gdyby autor bloga w jasny sposób dokonywał nie tylko klasyfikacji danej produkcji ze względu na wiek, ale również wystawiał filmowi ocenę jakości.

  PS Przydałoby się również zamieścić więcej recenzji klasycznych produkcji Disneya począwszy od Królewny Śnieżki z 1937, a kończąc na 101 Dalmatyńczyków z 1961. Poza tym brakuje też nowszej klasyki przykładowo Pięknej i bestii, Króla, kilku filmów Pixara i kilku nowych interesujących produkcji (np. Ralph Demolka). Fajnie byłoby też gdyby autor zamieścił zestawienia swoich ulubionych animacji. Pobawiłby się np. w stworzenie rankingu wszystkich filmów Pixara itp. Myślę, że taki wpisy uatrakcyjniłyby bloga.

  Pozdrawiam,
  DK

  Polubienie

  1. Seria bajek o Swince Peppa jest bardzo bezpieczny dla malych dzieci, mysle ze w wieku od 1,5 do 4 lat. Ogladnalem juz duzo odcinkow w ciagu ostatnich 3 lat ( mam dwojke dzieci 3 i 4,5 lat). Zwracam uwage na to co te obecne bajki ucza nasze dzieci i jak na nie moga wplywac.

   Polubienie

 4. ZAGADKA Podaj tytuł filmu, w którym do domu głównego bohatera wpada morderca, zabija mu żonę i dzieci, ale jedno dziecko ocalało (jest niepełnosprawne). I to dziecko kilka lat później się gubi i ojciec szuka go przez cały film.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s