Auta

Auta (2006)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: Cars
technika dominująca: CGI
produkcja: Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures
reżyseria: John Lasseter, Joe Ranft
scenariusz: John Lasseter, Joe Ranft, Jorgen Klubien,
Dan Fogelman, Kiel Murray, Phil Lorin

muzyka: Randy Newman
budżet: 120 mln $
wpływy: 462 mln $

Wszystkie postacie w filmie to samochody. W roli głównego bohatera występuje wyścigowy Zygzak McQueen. Kariera w Nascar zrobiła z niego samotnego egoistę łatwo wpadającego w samouwielbienie. Pozornie nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że trafia on do małego miasteczka przy Route 66. Ta wizyta staje się okazją do zmiany wewnętrznej i zwalczenia swoich wad.

Auta

Auta

Pomysł na bajkę o gadających samochodach wydaje się oryginalny, jednak fabuła okazuje się tak oklepana, że czar szybko pryska. Historie o zarozumiałym chłopcu trafiającym na wychowanie do obcego środowiska widzieliśmy już tyle razy w filmach z aktorami, że tutaj niemal każda scena wydaje się przewidywalna. Nie udało się tutaj to, co charakteryzuje pozostałe filmy Pixara – stworzyć obraz atrakcyjny zarówno dla młodego, jak i dorosłego widza. Dwugodzinne „Auta” wydają się w wielu miejscach przegadane. Przyczyn tego stanu można doszukiwać się w obawach przed surową oceną Motion Picture Association of America. MPAA to stowarzyszenie nadające ograniczenia wiekowe amerykańskim filmom. Poprzednia produkcja kalifornijskiego studia („Iniemamocni”) otrzymała kategorię PG (parental guidance suggested), czyli sugerującą większą uwagę rodziców niż w przypadku kategorii G (general audiences). Trudno powiedzieć, które treści wydawały się komisji nieodpowiednie dla dzieci, jednak decyzja z pewnością ograniczyła wpływy ze sprzedaży biletów. Być może właśnie dlatego scenariusz „Aut” sprawia wrażenie jakby był pisany specjalnie dla małych dzieci?

Auta

Auta

Złego słowa nie można natomiast powiedzieć o stronie realizacyjnej. Animatorom z wielkim kunsztem udało się ożywić występujące tutaj samochody, które przekonująco wyrażają wszelkie emocje. Szczegółowo odwzorowane pustynne, górskie okolice Route 66 oglądamy przy dźwiękach świetnie dobranej muzyki gitarowej. Mimo kreskówkowej stylistyki, łatwo rozpoznać na ekranie prawdziwe modele pojazdów. Całość realizowana w grafice trójwymiarowej umożliwia takie poprowadzenie kamery, które w rzeczywistości nigdy nie będzie możliwe. Wykorzystano ten atut bezbłędnie.

Niektórzy doszukują się w jękach zachwytu nad ścigającymi się gwiazdami zaszytej ścieżki dźwiękowej z filmów pornograficznych (zwłaszcza w okolicach 40. minuty filmu). Te podejrzenia wydają mi się przesadzone, chociaż trzeba przyznać, że w kilku miejscach pojawiają się trzecioplanowe postacie, które można by określić jako „groupies”. Dzięki ich obecności udaje się przekazać widzowi, że nie warto przedkładać płytkiego uwielbienia fanek nad bliższe relacje z innymi. Jako nieodpowiednie dla dzieci można również uznać przedstawione w kilku miejscach nieodpowiednie zachowania na drodze, takie jak decydowanie się na dalszą jazdę mimo zasypiania czy przejeżdżanie na przejeździe kolejowym tuż przed pociągiem.

Auta

Auta

Duży plus należy się autorom polskiej wersji za występ Włodzimierza i Macieja Zientarskich w roli komentatorów. Ze świetnie przetłumaczonymi kwestiami („z tych gruszek nie będzie kołaczy”, „trzeba walić prosto w bawełnę”, etc.) przyćmiewają inne gwiazdy z obsady (m.in. Adamczyk, Olbrychski, Kryszak, Gąsowski).

Auta

Auta

Z filmem związana jest także smutna historia. Produkcja została dedykowana Joemu Ranftowi, jednemu z dyrektorów Pixara, zdolnemu animatorowi, który pracował m.in. nad „Królem Lwem”, „Piękną i Bestią” i wszystkimi ważniejszymi pełnymi metrażami Pixara. Ostatni film, który współtworzył (także jako scenarzysta i aktor, użyczając głosu Edkowi) to właśnie „Cars”. Zmarł w wypadku samochodowym przed ukończeniem filmu.

Auta

Auta

w skrócie:
+ pięknie zrealizowany
+ Zientarscy w roli komentatorów

− umiarkowanie atrakcyjny dla starszej publiczności (nawet dla starszych dzieci)

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Jakie wady Zygzaka ujawniają się podczas wydarzeń pokazanych na filmie?

Jest samolubny, nadweręża zaufanie, ceni płytkie uwielbienie ponad głębsze relacje, próbuje uniknąć sprawiedliwej kary uciekając z miasta.

  • Czy dobrze się stało, że Zygzak trafił na tydzień do Chłodnicy Górskiej? Dlaczego?

Dzięki temu możliwa była pozytywna zmiana jego charakteru.

  • Dlaczego Zygzak pomógł Królowi w ostatnim wyścigu rezygnując za zwycięstwa?

Prawdopodobnie nie chciał, żeby przeżył takie załamanie jak wójt Hudson poznany w Chłodnicy.

Reklamy

4 myśli na temat “Auta (2006)”

  1. Według mnie decydowanie się na dalszą jazdę mimo zasypiania było pokazane jako nieodpowiednie zachowanie. Dziecko powinno wyciągnąć wniosek, że gdyby Marian zrobił przerwę, że nie doszłoby do zgubienia Zygzaka.

    A tak przy okazji, to szkoda, że ostatnio tak rzadko ukazują się recenzje 😦

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s