Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych (2016)

dla starszych dzieci

tytuł oryginalny: The Secret Life of Pets
technika dominująca: CGI
produkcja: Illumination Entertainment, Universal Pictures,
Fuji Television Network, Dentsu

reżyseria: Yarrow Cheney, Chris Renaud
scenariusz: Cinco Paul, Ken Daurio, Brian Lynch
muzyka: Alexandre Desplat
budżet: 75 mln $
wpływy: 858 mln $

W świecie domowych zwierząt Max zmaga się z nowym, niechcianym lokatorem w swoim domu, o względy właściciela. Próba eksterminacji przybysza sprowadza na oba psy śmiertelne niebezpieczeństwo. Na ratunek rusza im Bridget, która podkochuje się w Maxie.

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

Szkoda, że przedstawiając życie udomowionych kotów, psów i kanarków, twórcy nie mieli większych ambicji niż przepisanie scenariusza „Toy Story”. Chociaż całość ułożono z klisz, to i tak historia animacji zna ciekawsze przygody czworonożnych przyjaciół człowieka.

Ideałem byłaby opowieść jak najgłębsza, wzruszająca i psychologicznie autentyczna, jednocześnie przyjmująca formę jak najłagodniejszą, odpowiednią dla najmłodszej widowni. Zupełnie odwrotnie postąpiło w tym przypadku Illumination Entertainment. Fabuła „Sekretnego życia zwierzaków domowych” w wielu miejscach zdradza swoją infantylność i bezsens. Próbuje przy tym zwrócić uwagę widza coraz szybszą akcją, przemocą i żartami skierowanymi do dorosłych.

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

W efekcie bohaterowie często mówią o śmierci i zabijaniu. Występuje też kilka scen z leciwym psem, który niesmacznie zaleca się do młodych suczek, mówi o „świntuchach morskich”, a do nowo poznanej osoby zwraca się per „puchata ślicznotko”. Postać sędziwego psa wykorzystano również do prymitywnego nabijania się ze starszych. Dowiadujemy się też o szczególnej zasłudze głównego bohatera – uczył kumpli jak wygodnie siadać po kastracji.

Dynamiczne i dobrze zrealizowane pościgi przelatane są nudną i nieśmieszną gadaniną. Co jakiś czas trafi się dobra scena (np. wprowadzenie postaci Tyberiusza – jastrzębia) albo zupełnie bezsensowna (epizod o antropomorficznych parówkach nie mający nic z gracji tańca różowych słoni z „Dumbo”).

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

Sekretne życie zwierzaków domowych

Morał z tej historii taki, że warto mieć przyjaciół i współpracować z innymi z dobrym celu. Przy okazji mocno podkreśla się więź między zwierzętami a ludźmi. Nigdzie jednak nie przekroczono granicy, za którą troska o futrzanego pupilka staje się bałwochwalczym kultem.

w skrócie:

+ pochwała przyjaźni i współpracy
+ w miarę wyważone przedstawienie relacji ludzie–zwierzęta

– infantylna i bezsensowna fabuła
– przemoc
– podteksty seksualne w dialogach
– wyśmiewanie starszych
– miejscami nudna i nieśmieszna gadanina

Propozycje tematów do rozmowy:

 • Czy lepiej żyje się zwierzętom w domu, czy na wolności?

Obie tezy można poprzeć wydarzeniami z filmu. W każdym razie to ciekawy temat rezygnacji z części wolności na rzecz innych wartości.

 • Czy to mądre rozmawiać z telewizorem?

W filmie jedna z suczek tak robi pod nieobecność swojej właścicielki. W rzeczywistości ludzie też często przesadnie angażują się w przekaz telewizyjny.

 • Perypetie bohaterów prowadzą do powstawania najróżniejszych sojuszy. To dobra okazja do spostrzeżenia, że nawet z największymi wrogami można się pogodzić przy dobrej woli każdej ze stron.
Reklamy

5 myśli na temat “Sekretne życie zwierzaków domowych (2016)”

 1. My oglądaliśmy i przychylamy się do tej opinii. Bajka nie dla maluchów, bardzo w niej dużo agresji, a nędzna fabuła tego nie wynagradza. Jedyny plus to zwierzaki, które bardzo sympatycznie wyglądają. Bardzo nie polecam, ani dzieciom, ani dorosłym. Ogromny zawód po bardzo fajnych trailerach.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jak zwykle obejrzałam najpierw sama, by ocenić, czy nadaje się dla dzieci, czy nie. Zgadzam się z opinią autora. Za dużo przemocy a fabuła miejscami bezsensowna. Jestem zawiedziona.

   Polubienie

 2. Jako 26 letnia matka chrzestna postanowiłam zadbać o rozwój duchowy mojego 4 letniego bratanka, na szczęście tylko ja dałam się złapać na slodziutkie mordki puchatych zwierzątek z trailera filmu podobno dla dzieci. Oglądałam go z rosnącym przerażeniem, zwierzęta w tym filmie, zwłaszcza królik to potwory, które w najlepszym wypadku chcą wykiwać swoich właścicieli niszcząc mieszkanie (scena gdy główny bohater tłucze, rozszarpuje co się da żeby zrzucić winę na nowego lokatora, którego nie polubił w nadziei, że właścicielka się go pozbędzie) a w najgorszym planują i po części realizują plan zamordowania wszystkich ludzi. W filmie można też zobaczyć rytuał inicjacji gdy główni bohaterzy by dostać się do gangu morderczych zwierzaków muszą zostać ukąszeni przez wielkiego węża. Dla mnie ten film to totalna porażka, jeśli na takie filmy chodzą rodzice z dziećmi nie wiem na kogo one wyrosną, z pewnością nie na zrównoważonych emocjonalnie młodych ludzi. Jeśli miałabym wskazać minimalny wiek w którym można ten film obejrzeć to wybrałabym 18+, a najlepiej wcale ponieważ fabula jest żałosna, słodkie zwierzątka z zapędami komunistycznymi to naprawdę nieciekawy wybór.

  Polubienie

 3. Wesoła animacja i postacie ubawiły mnie do łez. Prawie mi się chciało tańczyć do wszystkich piosenek, które leciały w filmie, najbardziej do tej na początku filmu, gdzie pokazano Nowy Jork. Nie wiedziałam, czy są tu błędy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s