Angry Birds Film

Angry Birds Film (2016)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: The Angry Birds Movie
technika dominująca: CGI
produkcja: Rovio Entertainment, Sony Pictures Imageworks
reżyseria: Clay Kaytis, Fergal Reilly
historia: John Cohen, Mikael Hed, Mikko Pöllä
scenariusz: Jon Vitti
muzyka: Heitor Pereira
budżet: 73 mln $
wpływy (na dzień 27.05.2016): 159 mln $

2 miliardy pobrań. Dwa miliardy. Miliardy! Tyle razy ściągnięto grę „Angry Birds” łącznie na wszystkie platformy. Nieuchronnie więc musiała dotknąć ją ekranizacja. Karkołomne zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że w oryginale rozgrywka nie miała żadnej fabuły i polegała na wystrzeliwaniu z procy wybuchających ptaków. W związku z tym scenarzysta miał dużo większą swobodę niż w typowej adaptacji. Wykorzystał to perfekcyjnie.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Akcja toczy się na spokojnej i bezpiecznej wyspie, zamieszkałej przez nieloty. W roli głównego bohatera obsadzono podstawowego ptaka z gry w kolorze czerwonym. W przeciwieństwie do swoich łagodnych ziomków, Czerwony ceni bardziej szczerość niż fałszywą uprzejmość i często wybucha złością. Konflikt między nim a społecznością otwiera bramy pierwszej warstwy filmu: jak najbardziej celnego nabijania się z wszelkiego rodzaju literatury samorozwojowej, treningów interpersonalnych i charyzmatycznych „kołczów”.

Jeszcze lepsza satyra zaczyna się w momencie, gdy na wyspę dobija pierwszy statek z imigrantami. Z pokładu wychodzą dwie świnie i życzliwie witają się z mieszkańcami. Ptaki godzą się przyjąć dwójkę przyjaznych przybyszów. Potem okazuje się, że przypłynęli z nimi ukryci jeszcze dwaj kolejni. A zaraz odkrywamy, że tak naprawdę wypełniony jest nimi cały statek i nadciągają następne. W dodatku świnie przybyły ze sporymi zapasami dynamitu i zamierzają wysadzić wyspę.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Sceptyczny wobec przybyszów Czerwony skarży się, że świnie zniszczyły mu dom. Zostaje uciszony przez władze wyspy. W bardzo krótkiej scence zauważamy młodą kobietę, która również w pierwszej chwili nie pała entuzjazmem w całej tej sytuacji. Wystarczy jednak kilka uśmiechów i urok egzotycznego przybysza, żeby uśpić wszystkie jej wątpliwości. Mentalność rodowitych mieszkańców wyspy, jak i ich system prawny, uniemożliwia im skuteczną obronę w nowej rzeczywistości. Dowiadujemy się na przykład, że najwyższy wymiar kary, jaki można tu zasądzić, to wysłanie oskarżonego na warsztaty samokontroli.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Bez dalszego wdawania się w szczegóły widać wyraźnie, że imigranci, choć zieloni, a nie śniadzi, budzą wyraźne skojarzenia z dzisiejszą sytuacją w Europie. Trudno powiedzieć na ile to przemyślana aluzja, a na ile zbieg okoliczności. Na pewno duży wpływ na produkcję zachowało fińskie studio Rovio. Pracownicy mogli więc niemal z okien swoich biur oglądać rosnące na horyzoncie meczety. Z całą pewnością też scenariusz musiał być gotowy najpóźniej w 2014 roku, potem przechodząc co najwyżej kosmetyczne poprawki. Taka satyra wymagałaby więc od twórców pewnej geopolitycznej dalekowzroczności. Choć nie nadzwyczajnej, biorąc pod uwagę próby islamskich zamachów terrorystycznych w Finlandii już w 2011 roku.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Niech te poważne rozważania nie oddalą nas jednak od istoty tej animacji. Nietypowe przesłanie ubrano w lekką, kolorową i energiczną formę. Wydarzenia na ekranie dostarczają dużo okazji do śmiechu. Choć w kilku miejscach postawiono na humor niskich lotów. To chyba nie za duży spoiler napisać, że chodzi np. o sikanie do jeziora, z którego piją inne ptaki. Całość uzupełniają dobrze dobrane do charakteru scen hity, takie jak „Behind blue eyes” w wykonaniu Limp Bizkit czy „Paranoid” Black Sabbath. Irytuje za szybkie tempo montażu, które – zwłaszcza najmłodszym – nie pozwala zarejestrować wszystkiego, co chcieli przekazać twórcy.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Można na to spojrzeć jak na zaletę, biorąc pod uwagę obecność kilku aluzji seksualnych. Najwyraźniejsza to reakcja na zaginięcie wszystkich jaj z wyspy. Bohater radzi wtedy społeczności, żeby o nich zapomnieć i postarać się o nowe, a do żeńskiej części audytorium krzyczy: „dziewczyny – do dzieła!”, kręcąc przy tym biodrami. W innej scenie łatwo doszukać się podobieństwa do występów chippendalesów. Także Czerwony, sypiący ironią na lewo i prawo, czasem subtelnie nawiąże w swoich kąśliwych uwagach do seksu. Tutaj jednak, ze względu na bardzo szybkie tempo całości, nawet dorosłemu łatwo przeoczyć intencje głównego bohatera.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

Z pewnymi zastrzeżeniami kinową wersję „Angry Birds” można pokazać siedmiolatkom. Chociaż jeszcze lepiej od nich powinni bawić się rodzice.

Angry Birds Film

Angry Birds Film

w skrócie:
+ zabawny (nawet bardziej dla rodziców niż dzieci)
+ oryginalne przesłanie
+ kolorowo i energicznie
+ dobrze dobrane hity muzyczne w tle

− kilka aluzji seksualnych
− humor miejscami niskich lotów
− bardzo szybki montaż − zwłaszcza najmłodsi nie zdążą zarejestrować wszystkiego

 

Propozycje tematów do rozmowy:

  • W czym Czerwony od początku miał rację, a w czym się mylił?

    Na pewno rację miał co do świń (imigrantów). Rozsądna nieufność z jego strony okazała się słuszna. Mylił się przede wszystkim w odniesieniu do innych ptaków. Unikał towarzystwa, odrzucał życzliwość i propozycje wspólnego spędzenia czasu. Przez to był nieszczęśliwy.

  • Dlaczego Czerwony tak postępował z innymi? Czy to jego wina?

    Miał trudne doświadczenia z dzieciństwa. Z jednej strony to tylko od niego zależało, jak traktował innych. Z drugiej strony trudno jest pokonać swoje ograniczenia, nawyki, lęki. Warto być wyrozumiałym dla innych, nawet jak są dla nas niemili, bo nie wiadomo, z jakimi trudnościami oni się zmagają.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s