Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005)

dla starszych dzieci

tytuł oryginalny: Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
technika dominująca: poklaktowa
czas trwania (bez napisów): 75 minut
produkcja: Aardman Animations, DreamWorks Animation
reżyseria: Nick Park, Steve Box
scenariusz: Steve Box, Nick Park, Mark Burton, Bob Baker
muzyka: Julian Nott
budżet: 30 mln $
wpływy: 192 mln $

Brytyjski humor w świecie z plasteliny. Wallace i Gromit to przyjaciele zajmujący się ochroną ogródków przed szkodnikami. Na brak pracy nie narzekają, ponieważ działkowcy, w obliczu plagi królików, chętnie korzystają z ich usług. W dodatku wielkimi krokami zbliża się konkurs na największe warzywo – najważniejsze wydarzenie roku dla lokalnej społeczności.

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Para głównych bohaterów występowała dotychczas w krótkometrażówkach. Pełnometrażowy debiut robi dobre wrażenie. Połączenie doświadczenia brytyjskiego studia Aardman Animations z wkładem finansowym DreamWorks przyniosło korzystne rezultaty. Film nagrodzono Oscarem za najlepszą pełnometrażową animację. Wydaje się, że Brytyjczycy mieli dużą swobodę przy pracach nad projektem, co widać w charakterystycznym stylu całości. Z drugiej strony Amerykanie czuwali nad każdym etapem produkcji, chcąc uzyskać produkt, który spełni ich oczekiwania finansowe. Najłatwiej zauważyć to w przypadku muzyki. Komponował ją Brytyjczyk Julian Nott (związany z reżyserem) podpisany jako autor, ale zaraz za nim w napisach występuje bardziej zaufany DreamWorks Hans Zimmer, jako producent muzyki. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie filmy z Wallacem i Gromitem reżyseruje od samego początku, czyli od 1989 r., Nick Park.

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Poklatkowa animacja z plasteliny została dyskretnie wsparta przez grafikę komputerową. W wywiadach twórcy zarzekają się, że na renderowanych obiektach dodawano nawet fałszywe odciski palców i inne niedoskonałości. W efekcie faktycznie trudno określić, gdzie zaczyna się CGI, a kończy plastelina. „Klątwie królika” należy się bardzo duży plus za spójność wizualną.

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Humor, z jakim się tu spotkamy, w dużej mierze oparty został na żartach słownych. Niestety niektórych z nich nie sposób zręcznie przetłumaczyć. Mimo to z uśmiechem na ustach śledzimy kolejne przygody ogrodowych ochroniarzy. Chociaż fabuła opiera się na powszechnie znanych wzorcach, parodiując klasykę kina (choćby Frankensteina i King Konga), to jednak nie nudzi ani przez chwilę.

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wallace i Gromit: Klątwa królika

Wątpliwości religijnych rodziców może budzić groteskowa postać księdza (pastora?). Ekscentryczny proboszcz hoduje swoje warzywa w szklarni z krzyżami na dachu i podlewa je wodą święconą. Sprawia wrażenie jakby najwyższą wartość stanowiły dla niego warzywa, a apokaliptyczne przestrogi brzmią w jego ustach prześmiewczo. Nie trzeba z tego powodu chować całego filmu przed dziećmi, ale chcąc nauczyć je szacunku do osób duchownych, tego typu sceny nie mogą pozostać bez naszego komentarza.

Wallace i Gromit: Klątwa królika

w skrócie:
+ spójny wizualnie
+ śmieszy
+ mimo powielania schematów, pod wieloma względami oryginalny

− tłumacze wymiękają na anglojęzycznych dwuznacznościach w dialogach
− prześmiewcza postać proboszcza

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Czy lordowi Victor Quartermaine zależało na lady Tottington?

Zależało mu tylko na jej majątku.

  • Po czym poznać, że przyjaźń Wallace i Gromita jest autentyczna?

Np. Gromit poświęca swoją ukochaną cukinię, którą hodował na konkurs, żeby ratować przyjaciela.

  • Postać duchownego została przedstawiona groteskowo. Ważne więc, żeby wspomnieć dziecku, że księżom należy się szczególny szacunek (oczywiście jeśli sami tak uważamy), natomiast kapłani ceniący wyżej swoje hobby niż obowiązki należą do rzadkości, a większość księży jest szczerze oddana Chrystusowi, itp.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s