Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3 (2016)

dla małych dzieci

technika dominująca: CGI
produkcja: DreamWorks Animation, Oriental DreamWorks
reżyseria: Jennifer Yuh Nelson, Alessandro Carloni
scenariusz: Jonathan Aibel, Glenn Berger
muzyka: Hans Zimmer
budżet: 140 mln $
wpływy [na dzień 8.04.2016]: 466 mln $

Otyła panda powraca, żeby stoczyć kolejną walkę kung-fu w obronie Chin. Wszystko w intrygującej oprawie graficznej z dość przewidywalnym humorem.

Kung Fu Panda 3

„Kung Fu Panda 3” to na nowo opowiedziana historia pierwszej części serii. Restart opowieści o odnajdywaniu własnej tożsamości następuje dzięki spotkaniu tytułowej pandy ze swoim biologicznym ojcem. Leniwe niedźwiedzie w stadzie to całkiem niezły pretekst do powtórzenia znanych żartów. Na szczęście gagi, odświeżane z poprzednich filmów, wciąż śmieszą.

Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

Znaczna część akcji rozgrywa się w ezoterycznym świecie zmarłych, a kilka razy wracamy do wspomnień bohaterów z wczesnego dzieciństwa. Dla twórców okazało się to świetnym pretekstem, żeby sięgnąć do technik 2,5D. W tych momentach trójwymiarowe, renderowane postacie poruszają się na tle płaskich teł. Często też, przedstawiając sylwetki bohaterów, ograniczono paletę barw do kilku podstawowych kolorów. Dzięki tym zabiegom możemy wytrzymać niesamowite tempo montażu dynamicznych walk w zaświatach. Ujęcia trwające po kilka, kilkanaście klatek byłyby nie do zniesienia w połączeniu z milionami pojedynczych włosków widocznych na ciele skaczących zwierząt.

Kung Fu Panda 3

Duża zasługa w ułatwieniu odbioru scen walki należy również do autorów precyzyjnie zaplanowanej choreografii. W temacie eksperymentów formalnych warto wspomnieć także komiksowe dzielenie ekranu i pokazywanie kilku ujęć jednocześnie. Co ciekawe, częściej spotykane tutaj w powolnych scenach, ukazujących np. wędrówkę przez góry, niż w dynamicznych starciach mistrzów kung-fu.

Kung Fu Panda 3

Trzecia część jest łagodniejsza niż „dwójka” i delikatnie bardziej brutalna od pierwszego filmu serii. Znając poprzednie „Kung Fu Pandy”, najnowsza nie powinna nas zaskoczyć niczym negatywnym. Bohaterowie, mimo iż walczą na śmierć i życie, w zasadzie nie umierają. Co najwyżej trafiają na pewien czas do krainy umarłych, gdzie wciąż toczy się jakieś życie. Bardzo uważają też na słowa. Po wyjściu z kina trudno wskazać choć jedną nieprzyzwoitą albo agresywną wypowiedź. Zalotna panna z wioski pand nazywa siebie „nunczakową laską”. Chociaż to nie najlepsza kwestia do powtarzania przez dzieci, to wciąż jawi się skromnie na tle konkurencyjnych produkcji. Przesłanie, jakie niesie pointa animacji, to pochwała poświęcenia się dla dobra innych.

Kung Fu Panda 3

Wątpliwości, zwłaszcza chrześcijańskich rodziców, wzbudzi zapewne życzliwe przedstawienie duchowości dalekowschodniej. Niektórzy bohaterowie dysponują tajemniczą mocą, dzięki której mogą uzdrawiać rannych oraz powodować kwitnięcie kwiatów. Po śmierci trafiają do krainy umarłych, z której mogą powrócić, jeśli wygrają odpowiednią ilość pojedynków z innymi zmarłymi mistrzami kung-fu. W dialogach przewija się myśl, według której Wszechświat ma jakieś plany i wolę. Taka konstrukcja świata przedstawionego nie kojarzy się jednoznacznie z żadnym konkretnym systemem wierzeń. Może jednak zachęcać np. do przychylnego spojrzenia na działalność bioenergoterapeutów. Dodatkowo w kilku scenach pojawia się znak ying-yang. Ma to znaczenie o tyle, że w rzeczywistości wyraża on niemożliwą do pogodzenia z chrześcijaństwem koncepcję podważającą istnienie dobra i zła. Stąd też w wielu kościołach w Polsce widnieje na tablicach z symbolami, na które należy uważać.

Kung Fu Panda 3

Paradoksalnie rodzice sceptycznie ustosunkowani do tych spraw powinni szczególnie zainteresować się serią. Z pojęciem kung-fu albo znakiem ying-yang dziecko i tak spotka się, choćby na billboardach w drodze do przedszkola. Lepiej jeśli zapozna się z nimi pod rodzicielską kontrolą w kontekście skaczących pand, modliszek, żurawi i żółwi. Odpowiednia rozmowa po projekcji umożliwi bezproblemowe umieszczenie cudownej magii wschodnich sztuk walki między bajkami.

Kung Fu Panda 3

w skrócie:

+pochwała poświęcenia się dla dobra innych
+ interesujący plastycznie (miejscami 2,5D)
+ bardzo ograniczony poziom przemocy jak na gatunek „mordobicie w obronie Chin”

− wciąż jednak bardziej brutalny niż pierwsza część
− pozytywnie przedstawiona uzdrawiająca moc związana ze znakiem ying-yang i dalekowschodnimi sztukami walki, bohaterowie powracający ze świata zmarłych

Propozycje tematów do rozmowy:

 • Warto dać dzieciom do zrozumienia, że pokazanie im tego filmu nie oznacza naszej bezkrytycznej akceptacji do wszystkich elementów duchowości dalekowschodniej i działalności bioenergoterapeutów – jeśli faktycznie tak jest.
 • Czy Kai słusznie czuł się zdradzony przez mistrza Shifu?

Mistrz Shifu chciał go tylko powstrzymać przed złem. Przyjaźń nie może objawiać się w obojętności na krzywdę, którą nasz przyjaciel chce wyrządzić innym.

Reklamy

2 myśli na temat “Kung Fu Panda 3 (2016)”

 1. kolejne odcinki tej serii o pandzie sa coraz bardziej esoteryczne i mystyczne,
  w czarnym odcieniu tego znaczenia,
  a tu w sposob paroksystyczny przez osiągniecie mocy niemal boskich przez
  tytulowego bohatera (z moca wskrzeszaknia wlącznie).

  zabraklo mi rowniez w rencenzji powaznego wglądu na
  osobowosc pana Jack Black, ktoremu
  ten pan da zawdziecza, nie tylko rysy.

  wrescie czesto powtarzany w filmie wątek o „dwoch ojcach”, walkowany do znudzenia,
  wcale nie bawi tylko zastanawia nas nad tym jaki wzorzec rodziny jest tu promowany.

  ale zgoda, ze glowne przeslanie
  filmu jest pozytywne, dziekuje.

  Polubienie

 2. Niezgadza sir ze ten film jest dobry. Jest tu przemoc, duzo znakow okultystycznych( enegia sing) niejest czyms dobry. Jest to religia-kilt wschodu bardzo niebezpieczne. A ta baja bardzo zacheca o takiegi srodowiska.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s