Tajemnica zielonego królestwa

Tajemnica zielonego królestwa (2013)

dla starszych dzieci

tytuł oryginalny: Epic
technika dominująca: CGI
czas trwania (bez napisów): 94 minuty
produkcja: Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation
reżyseria: Chris Wedge
scenariusz: James V. Hart, William Joyce,
Daniel Shere, Tom J. Astle, Matt Ember

na podstawie: „The Leaf Men and the Brave Good Bugs”,
William Joyce

muzyka: Danny Elfman
budżet: 93 mln $
wpływy: 268 mln $

Niby to wszystko już widzieliśmy w jacksonowskich ekranizacjach powieści Tolkiena, w „Narnii”, „Avatarze” i „Hortonie”. A jednak udało się, z samych niemal cytatów, opowiedzieć historię, która ani przez chwilę nie nudzi. Duża w tym zasługa epickiego (jak wskazuje oryginalny tytuł) rozmachu przy realizacji. Zachwycają nie tylko potężne sekwencje batalistyczne czy intrygujący wygląd niezliczonych leśnych stworów, ale nawet sceny z udziałem domowego psa.

Tajemnica zielonego królestwa

Tajemnica zielonego królestwa

W roli głównej młoda kobieta, Mary Katherine (MK), która przyjeżdża w odwiedziny do swojego dawno niewidzianego ojca, mieszkającego w domu pośrodku lasu. Ojciec to samotny badacz owładnięty obsesją poszukiwania dowodów na istnienie leśnej, miniaturowej społeczności. Córka, nie mogąc odwieść go od pseudonaukowej pracy, postanawia wyjechać. Zaraz po podjęciu decyzji sama zostaje zamieniona w miniaturowego człowieka. W nowym wcieleniu odegra kluczową rolę w starciu szlachetnej, leśnej społeczności z siłami ciemności.

Tajemnica zielonego królestwa

Tajemnica zielonego królestwa

Starcie dobra i zła przedstawione w konwencji fantasy niejako automatycznie uruchamia skojarzenia z chrześcijańską historią zbawienia. „Tajemnica zielonego królestwa” to jednak o wiele gorsza alegoria chrześcijaństwa niż książkowe „Władca pierścieni” czy „Opowieści z Narnii”. Siły światła działają tu co prawda w oparciu o ład, wspólnotę i szlachetność, a królestwo ciemności opiera swą moc na strachu, nienawiści i żądzy zniszczenia, ale najwyższą wartością jest równowaga między tymi siłami. Królowa lasu, dysponująca potężnymi czarami i ożywiająca przyrodę, przypomina raczej mitologiczne bóstwa niż Chrystusa. Obiektywnie nie ma nic złego w takiej konstrukcji scenariusza, z tym że najmłodszym widzom może to trochę namieszać w głowach.

Tajemnica zielonego królestwa

Tajemnica zielonego królestwa

Kolejny powód, dla którego lepiej pokazywać ten film starszym niż młodszym dzieciom, to dość ciężka miejscami tematyka. Nieszczęśliwe małżeństwo rodziców głównej bohaterki, śmierć jej matki, osierocony chłopak spotkany w świecie miniaturowych ludzi czy postacie ginące podczas toczącej się wojny niespecjalnie pasują do wrażliwości przedszkolaków. Także wzornictwo królestwa ciemności sprawie niewiele przyjaźniejsze wrażenie niż Mordor zrekonstruowany przez Petera Jacksona.

Tajemnica zielonego królestwa

[SPOILER] artykuł zdradza szczegóły dotyczące zakończenia utworu

Bez zdradzania zakończenia nie sposób przedstawić ostatnie zastrzeżenie. Otóż MK poznaje w miniaturowym świecie kawalera o imieniu Nod. Znajomość układa się tak miło, że na koniec dziewczyna postanawia pocałować go w usta, mimo iż na zawsze odchodzi z jego świata. Co istotne, główna bohaterka nie musi wcale odchodzić, i wystarczy tylko jedno jej słowo, żeby zostać. Dalszy kontakt MK i Nod będą utrzymywać za pomocą czegoś zbliżonego do kamerek internetowych. To nie najlepszy wzór do naśladowania.

Tajemnica zielonego królestwa

Tajemnica zielonego królestwa

w skrócie:
+ rozmach strony realizacyjnej dobrze oddaje oryginalny tytuł – „Epic”

− wbrew pozorom w świecie przedstawionym trudno doszukać się alegorii chrześcijaństwa
− rozwiązanie wątku miłosnego daje niewłaściwe wzorce małoletnim widzom

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Warto przedstawić dziecku swoją opinię nt. tego, jak MK ułożyła swoją relację z Nodem.
  • Jak się objawia i jakie szkody przynosi nieodpowiedzialność Noda?

Nod nie umie współdziałać w grupie. W trakcie prowadzenia działań wojennych przynosi to zagrożenie innym żołnierzom. Nie potrafi też słuchać rozkazów doświadczonego dowódcy, co przynosi wielokrotnie zagrożenie jemu i innym osobom. Najgorsze jednak, że Nod nie wyciąga wniosków z popełnionych błędów i ciągle je powtarza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s