ParaNorman

ParaNorman (2012)

nie dla dzieci

technika dominująca: poklatkowa
czas trwania (bez napisów): 85 minut
reżyseria: Sam Fell, Chris Butler
scenariusz: Chris Butler
muzyka: Jon Brion
budżet: 60 mln $
wpływy: 107 mln $

Groteskowa wersja „Szóstego zmysłu” w stylu Tima Burtona. Jedenastoletni Norman, dzięki nietypowej zdolności rozmawiania ze zmarłymi, ma ocalić swoje miasto przed inwazją zombie. Schematy kina grozy wyśmiano tu tak zręcznie, że w kilku miejscach uśmiechną się nawet widzowie nie znoszący podobnych produkcji.

ParaNorman making of

ParaNorman

ParaNorman

ParaNorman

Duży błąd popełnimy włączając „ParaNormana” podczas posiłku. Już w pierwszej scenie pojawia się wątek zjadania mózgów. W kolejnych czeka nas widok rozpadających się zwłok i wypadających z ciała wnętrzności. W wielorakich odsłonach zobaczymy nie tylko umarłych, ale także poznamy różne oblicza przemocy. Najpierw dzieci znęcają się nad słabszymi w szkole. Potem nauczycielka znęca się nad uczniami. W końcu zombie próbują zjeść mieszkańców miasteczka , a mieszkańcy walczą między sobą. Okazuje się też, że skazują na śmierć niewinne dziecko.

ParaNorman

ParaNorman making of

ParaNorman

ParaNorman

Część żartów opiera się na seksualnych podtekstach. Mamy tu np. nastolatka wyszukującego na taśmach z aerobikiem stopklatki z wypinającą się instruktorką, niby-omyłkowe łapanie dziewczyny za tyłek zamiast za rękę czy homoseksualnego bohatera. Przed pokazywaniem filmu dzieciom powinno także powstrzymać podkopywanie przez scenarzystów naturalnych autorytetów, takich jak rodzice czy dziadkowie.

ParaNorman

ParaNorman making of

ParaNorman

ParaNorman

Wierzący rodzice zapewne za kolejną wadę uznają motywowane religijnie zbrodnie bohaterów. Jedynie czarne charaktery obawiają się tu potępienia i pragną miasta „wolnego od grzechu”. Razi tu też pewna niekonsekwencja. Z jednej strony przedstawia się nam dziewczynkę, skazaną za czary, jako niewinną. Z drugiej strony ta sama dziewczynka po śmierci okazuje się wiedźmą próbującą zniszczyć miasto i pozbawić życia jej mieszkańców. Czy w takim razie można uznać oskarżenie za zupełnie bezpodstawne?

ParaNorman

ParaNorman

ParaNorman

Wszystkie te zastrzeżenia nie mają jednak znaczenia, o ile nie pokazujemy animacji dzieciom. Dla dorosłego widza, o ustabilizowanej wrażliwości i ukształtowanych poglądach na sprawy wiary czy seksu, nie stanowi ona zagrożenia. Przyswojenie tej dziwnej opowieści ułatwi nam realizacja na najwyższym poziomie technicznym. Zdolni animatorzy, wspomagani przez kolorowe drukarki 3D, zręcznie wciągają nas w swój pokręcony świat.

ParaNorman making of

ParaNorman

ParaNorman

w skrócie:
+ w kilku miejscach śmieszy (a koneserów może bawić cały czas)
+ pod kątem technicznym mistrzostwo w swojej dziedzinie

− miejscami ciężkostrawny
− przemoc
− podważanie autorytetów
− negatywni bohaterowie motywowani religijnie
− część humoru związana z seksualnością

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s