Potwory i spółka

Potwory i spółka (2001)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: Monsters, Inc.
technika dominująca: CGI
czas trwania (bez napisów): 80 minut
studio: Pixar Animation Studios
reżyseria: Pete Docter
historia: Pete Docter, Jill Culton, Jeff Pidgeon, Ralph Eggleston
scenariusz: Andrew Stanton, Daniel Gerson
muzyka: Randy Newman
budżet: 115 mln $
wpływy: 562 mln $

Kolejny dowód na nieograniczoną kreatywność artystów z Pixara. Tym razem przedstawiają nam korporację funkcjonującą na granicy świata realnego i świata potworów. Pracownicy tytułowej firmy zajmują się zawodowym straszeniem ludzkich dzieci, dzięki czemu uzyskują energię do oświetlania miasta, ogrzewania wody, etc.

Potwory i spółka

Niesamowicie udało się tu połączyć pedagogiczną opowieść o przyjaźni, trosce i oddaniu z satyrą na korporacyjną rzeczywistość. Zarówno dzieci, jak i rodzice, ani przez chwilę nie powinni się nudzić. W niecałe półtorej godziny para głównych bohaterów (Sulley i Mike) zdąży zażegnać kryzys energetyczny, wyjaśnić olbrzymią aferę we własnej firmie i zaprzyjaźnić się z małą dziewczynką. W dodatku w fikcyjnym świecie nie ma dwóch takich samych potworów, przez co każdą kolejną scenę oglądamy z większym zainteresowaniem.

Potwory i spółka

Oswajanie dzieci z potworami może brzmieć niepokojąco, dopóki na własne oczy nie obejrzy się tego filmu. Doszukiwanie się w świecie przedstawionym jakichkolwiek elementów demonicznych to spora nadinterpretacja. Potwory zostały zaprojektowane tak, żeby żaden z nich nie okazał się przesadnie straszny. Natomiast akcję poprowadzono lekko, skracając maksymalnie momenty, w których dziecko mogłoby się przestraszyć lub zasmucić.

Potwory i spółka

Pod kątem warsztatowym to najwyższa światowa półka. Do dzisiaj niewielu potrafi dorównać poziomowi animacji, program opracowany na potrzeby futra Sulleya popchnął tę gałąź symulacji o kilka lat do przodu, a finałowa piosenka dostała Oscara. Nikt nie zauważyłby, że film się zestarzał, gdyby nie „Uniwersytet potworny”. Wiedzieli o tym producenci, ponownie wpuszczając do kin ten sam obraz, z tym że w wersji 3D. Miało to miejsce na kilka miesięcy przed pojawieniem się wspomnianego prequela, po ponad dekadzie od premiery filmu.

Potwory i spółka

w skrócie:

+ dobra zabawa dla dzieci i rodziców
+ niesamowita ilość przeróżnych stworów na ekranie
+ świetna animacja, muzyka i obraz

− brak wad

Propozycje tematów do rozmowy:

 • Który stwór podobał Ci się najbardziej?
 • Po czym poznać, że Sulley i Mike to przyjaciele?

Oprócz tego, że spędzają razem dużo czasu i pracują razem, to jeszcze pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Sulley został po godzinach wypełniać raporty Mike’a. Natomiast Mike nie zostawił Sulleya samego po powrocie z Himalajów.

 • W czym się myliły potwory przy swojej ocenie dzieci?

Potworom błędnie wydawało się, że dzieci stanowią zagrożenie. Poza tym lepiej było je rozśmieszać niż straszyć.

Reklamy

4 myśli na temat “Potwory i spółka (2001)”

 1. Mnie osobiście w tym filmie nie podoba się motyw straszenia. Jest to dość głupie, że główni bohaterowie mają takie zadanie i się w tym specjalizują. Nie mogli wymyślić czegoś bardziej błyskotliwego? To moje największe zastrzeżenie, tym bardziej, że ostatnio usypiałem mojego 5 latka, który chciał aby mu drzwi zamknąć w jego pokoju (do garderoby) bo bał się, że coś stamtąd może wyjść. Nie wiem czy wziął to z tej bajki czy nie, ale bał się.

  Polubienie

 2. Chciałam tylko jeszcze dodać do myśli poprzedniej osoby komentującej. Zastanawiam się czy będąc dzieckiem chętnie
  i z zaciekawieniem oglądałabym te bajkę. Powiem szczerze, że mam wątpliwości. Samo słowo potwory nie ma wydźwięku pozytywnego. Moje dziecko zapytało mnie czy aby na pewno nie będzie się bać oglądając tę bajkę. Po co utrwalać w dzieciach takie odczucia. Jeżeli coś jest dobre to niech to będzie miało odwołanie do dobra. Nie widzę potrzeby wykorzystania właśnie potworów do tej roli. Być może się mylę ale potwór, straszenie kojarzy się jednoznacznie.

  Polubienie

 3. Ta bajka jest za straszna – dla dzieci o czystym i bezpiecznym podejściu do nocy, nagle pojawia się tu „uświadamianie”, że może jednak powinny się czegoś bać, bo są potwory. Co z tego, żę dobre jak wyglądają ohydnie. Poza tym – może to jest jednak pokazanie, że zło nie jest takie wcale złe…

  Powinien być minus: „uświadamia dzieci, żę w nocy mogą się czegoś bać”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s