Don Chichot

Don Chichot (2007)

dla starszych dzieci

tytuł oryginalny: Donkey Xote
technika dominująca: CGI
rok: 2007
czas trwania (bez napisów): 78 minut
studio: Lumiq Studios, Filmax International, Bren Entertainment
reżyseria: José Pozo
scenariusz: Angel E. Pariente
autor oryginalnej powieści: Miguel de Cervantes
muzyka: Andrea Guerra
budżet: 18 mln $
wpływy: 7,3 mln $

Mało ambitny plagiat „Shreka”, czego dystrybutor nawet nie próbuje ukrywać. Dlatego z plakatu szczerzy się do nas osioł, bardzo podobny do swojego kolegi z przeboju Dreamworksa. Hasła promocyjne bez owijania w bawełnę głoszą: „zabawa z nimi dobra nawet bez ogra” oraz „film w polskiej wersji językowej twórców dubbingu do Shreka”. Mniejsza z tym, że tego ostatniego hasła mogłaby używać znaczna część pełnometrażowych animacji w Polsce. Chodzi o pewnego rodzaju bezczelność, która w pełni objawia się w zwiastunie słowami: „producenci, którzy widzieli Shreka, przedstawiają…”.

Don Chichot

Don Chichot

Don Chichot

Wizualnie nawet nie najgorzej to wyszło. Szczególnie pięknie prezentują się ujęcia nocne ze starannymi podmalówkami. Niestety ten wysiłek został pogrążony przez marny montaż. Sceny absolutnie nie łączą się w całość, a cała historia sprawia wrażenie bardzo szarpanej. Z kolei bliskie plany prawie nigdy nie pokazują tego, co w danej chwili mogłoby interesować widza. Za ewentualny wyjątek można uznać ordynarne zbliżenia na biusty, które występują tu kilka razy. Wydaje się jednak, że wprowadzanie nowej postaci przez wypełnienie kadru jej piersiami, to nie najodpowiedniejszy zabieg w filmie dla dzieci.

Don Chichot
Tak, to pełny kadr z filmu.

Don Chichot

Don Chichot

Przechodzimy tym samym do drugiej głównej bolączki hiszpańskiej produkcji, czyli zauważalnego poziomu seksualizacji. Aluzje i sugestie związane z tą sferą są tutaj, hmmm… nieskromne. Niepokoi także niezdecydowany co do swojej płci koń.

Don Chichot

Don Chichot

Don Chichot

Humor trzyma nierówny poziom, miejscami nurkując bardzo nisko. Tak więc obejrzymy m.in. taplanie się w moczu oraz usłyszymy o „naćpanych kurach”. W zasadzie te wszystkie cechy spokojnie wystarczą, żeby film odradzać dzieciom, jak i dorosłym. Znalazł się on w grupie „dla starszych dzieci”, tylko dlatego, że coraz częściej trafiają się produkcje jeszcze bardziej skandaliczne. Specjalnie dla nich powstała grupa „nie dla dzieci”.

Don Chichot

Don Chichot

w skrócie:
+ ładne ujęcia nocne

− mało ambitny plagiat Shreka
− źle zmontowany
− brak płynności akcji
− zauważalnie dotknięty problemem seksualizacji
− humor miejscami bardzo niskich lotów

Propozycje tematów do rozmowy:

Nie rozmawiać – zapomnieć.

Reklamy

3 myśli na temat “Don Chichot (2007)”

  1. Czy można poprosić o recenzje bajki? Bardzo popieram sens tej strony i chciałabym się dowiedzieć co uważasz o bajkach Sekrety Morza i Sekret Księgi z Kells? Pozdrawiam serdecznie i gratuluje pomysłu 🙂

    Polubienie

  2. brak czerwonego opisu spowodował że uznałem tą bajkę za ok i puściłem córką jako dobrą bajkę wiec nie kumam celu tej strony. zawiodłem się bo bajka to totalne dno. Seksualizacja, teksty typu 666, gejostowo i tego typu teksty się pojawiają.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s