Bracia Koala

Święta u Braci Koala (2005)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: The Koala Brothers: Outback Christmas
technika dominująca: poklatkowa
rok: 2005
czas trwania (bez napisów): 45 minut
studio: Famous Flying Films, Spellbound Entertainment
scenariusz: Dave Ingham, David Johnson

Odcinek specjalny angielskiego serialu animowanego przeznaczonego dla małych dzieci. Absolutnie pozbawiony przemocy i uczący właściwego zachowania. Bohaterowie zwracają się do siebie kulturalnie i z życzliwością. Chcą sobie pomagać. Można go potraktować jako samodzielny film, w zupełności zrozumiały bez oglądania pozostałych odcinków.

Bracia Koala

Fabuła kręci się wokół przygotowań do wigilii. Bohaterowie chcą spędzić święta wspólnie w gronie przyjaciół. Razem pokonują przeszkody stojące na drodze do spotkania. Co istotne, nikt tutaj nie boi się wypowiedzieć pełnej nazwy świąt Bożego Narodzenia (przynajmniej w polskiej wersji językowej).

Bracia Koala

Choć specjalny odcinek trwa dwa razy dłużej niż zwykły, to wciąż jest o połowę krótszy niż typowy film pełnometrażowy. Z jednej strony to wada (zwłaszcza, jeśli zapłaciliśmy za film spodziewając się czegoś dłuższego), z drugiej można to potraktować jako zaletę: małym dzieciom dość trudno wysiedzieć dłużej przed telewizorem. Poza tym mamy jeszcze do dyspozycji pozostałe 38 odcinków serialu, co do którego opisywany przedstawiciel pozwala mieć jak najlepsze nadzieje.

Bracia Koala

Jakość animacji trzyma przyzwoity poziom, ale też wyraźnie daje po sobie poznać ograniczony, telewizyjny budżet. Niestety film, mimo iż wzorowy dla małych dzieci, z całą pełnością znudzi starszą widownię.

w skrócie:
+ zero przemocy
+ pozytywne wzorce zachowań
+ odcinek zrozumiały bez oglądania serialu
+ w dialogach nie unika się pełnej nazwy świąt Bożego Narodzenia

− dość krótki
− odczuwalna niskobudżetowość
− znudzi starsze dzieci

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Większość ludzi nie pracuje w święta Bożego Narodzenia. Są jednak tacy, którzy muszą iść wtedy do pracy. Kto musi pracować w święta? W których zawodach jest szczególnie dużo pracy przed świętami lub w czasie świąt?
  • Czy podział obowiązków między Mysią i Jasiem, podczas świątecznych przygotowań, był sprawiedliwy?

Niezupełnie. Mysia jedynie wskazywała Jasiowi, co ten ma robić. Praktycznie Jaś wykonał całą pracę. Organizacja pracy jest ważną i potrzebną sprawą, ale nie można jej traktować jako sposobu na unikanie obowiązków.

  • Dlaczego bracia Koala lecą tak daleko po Pati? Żółw Grześ mówił, żeby zamiast tego wysłać jej czajnik? Czy to by wystarczyło?

Zwierzątka chciały spędzić święta razem. Gdyby Pati siedziała sama w domu to było by jej smutno, nawet gdyby dostała czajnik. Nie można samymi prezentami zastąpić czasu spędzanego razem.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Święta u Braci Koala (2005)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s