Mary i Max

Mary i Max (2009)

nie dla dzieci

tytuł oryginalny: Mary and Max
technika dominująca: poklatkowa
rok: 2009
czas trwania (bez napisów): 85 minut
studio: Melodrama Pictures
reżyseria, historia i scenariusz: Adam Elliot
muzyka: Dale Cornelius
budżet: 8,2 mln $
wpływy: 1,7 mln $

Ambitny plastycznie obraz w reżyserii Adama Eliota, nagrodzonego Oscarem za wcześniejszego krótkometrażowego „Harvie’go Krumpeta”.

Oś fabularną stanowi korespondencyjna przyjaźń tytułowych Mary i Maksa. W momencie wysłania pierwszego listu Mary ma 8 lat. Jej matkę przedstawiono jako alkoholiczkę i kleptomankę, która wprost stwierdza, że życie dziewczynki to „wypadek”. Dziecko nie ma przyjaciół i zajmuje się głównie oglądaniem ulubionego serialu w telewizji. W momencie ostatniego kontaktu głównych bohaterów, Mary to matka samotnie wychowująca dziecko i zmagająca się z myślami samobójczymi. Maksa poznajemy jako 43-letniego, cierpiącego na autyzm Żyda-ateistę, którego matka popełniła samobójstwo. Towarzyszymy mu aż do śmierci.

Mary i Max

Mary i Max

Na szczególną pochwałę zasługuje wizualna strona australijskiego dzieła. Starannie dobrana kolorystyka idealnie buduje nastrój, a zręczne wykorzystanie ruchu kamery perfekcyjnie maskuje niedoskonałości animacji poklatkowej. Pod tym względem udało się Eliotowi wyprzedzić nawet poklatkowych mistrzów z brytyjskiego Aardman Animations, mimo znacznie skromniejszych środków.

Mary i Max

Mary i Max

Reżyser i scenarzysta w jednym, oparł opowiadaną historię na prawdziwych wydarzeniach, a konkretnie swojej 20-letniej korespondencji z chorym przyjacielem z Nowego Jorku. Zapewne dzięki temu udało mu się wniknąć głęboko w autystyczną wrażliwość. To główna zaleta „Mary i Maksa”, która przyniosła reżyserowi sporo nagród filmowych, a w świadomości widza pozostawia ślad na długi czas.

Mary i Max

Mary i Max

Twórcy ubogacili opowieść kilkoma naprawdę inteligentnymi i subtelnymi żartami. Jednak giną one w zalewie gastrycznego humoru z odchodami, odbytami i gazami w rolach głównych. To zupełnie niezrozumiały zabieg w obliczu poważnej tematyki i ambitnej realizacji strony wizualnej. O ile poziom żartów nie stanowi jeszcze powodu do trzymania płyty DVD w miejscu niedostępnym dla dzieci, o tyle tematyka rozmów już tak.

Mary i Max

Mary i Max

Składają się na nią m.in. wymieniane w korespondencji bohaterów: prostytutki, prezerwatywy czy homoseksualizm. W połączeniu z patologią (np. w rodzinie i późniejszym małżeństwie Mary) prezentowaną na ekranie, powstaje ciężar niemożliwy do udźwignięcia dla dziecka, czy wręcz zagrażający dziecięcej wrażliwości. Uczciwie należy przyznać, że oprócz tego w listach pojawiają się wartościowe wątki, zarówno lekkie, jak i poważne, ale przedstawianie ich w recenzjach, jakby poza tym w fabule nie występowało nic wątpliwego, można określić jako pewną formę manipulacji ze strony elokwentnych, internetowych autorów czy opiniotwórczych redakcji polecających „Mary i Maksa” dzieciom.

Mary i Max

Mary i Max

Niestety film nie został zdubbingowany, przez co popularna stała się wersja z lektorem. Jak wiadomo tego typu zabieg wiąże się z niemiłosiernym ściszeniem oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Lepszym rozwiązaniem jest obejrzenie go w wersji z napisami. Z tym, że absolutnie bez towarzystwa dzieci.

w skrócie:
+ ambitny wizualnie
+ wyczula na problemy osób dotkniętych autyzmem
+ miejscami inteligentne żarty

− główna bohaterka jako niechciane dziecko
− patologia pokazywana na ekranie
− miejscami humor gastryczny
− tematyka seksualna poruszana w dialogach

Reklamy

4 myśli na temat “Mary i Max (2009)”

  1. „Jak wiadomo tego typu zabieg wiąże się z niemiłosiernym ściszeniem oryginalnej ścieżki dźwiękowej.” Akurat w przypadku tego filmu nie ma to dużego znaczenia, ponieważ prawie całość jest prowadzona przez narratora. Rzeczywiście, nie dla dzieci.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s