Wielka Szóstka

Wielka Szóstka (2014)

dla starszych dzieci

technika dominująca: CGI
rok: 2014
czas trwania (bez napisów): 92 minuty
studio: Walt Disney Animation Studios
reżyseria: Don Hall, Chris Williams
oryginalna historia (komiks): Steven T. Seagle, Duncan Rouleau
scenariusz: Jordan Roberts, Dan Gerson, Robert L. Baird
muzyka: Henry Jackman
budżet: 165 mln $
wpływy: 652 mln $

Od czasu zakupu Marvel Entertainment przez Disneya fani przeczuwali, że ten mariaż przyniesie coś nieoczekiwanego. W 2014 r. okazało się, że to „coś” to „Wielka Szóstka” – film inspirowany komiksem Marvela, przepuszczony przez cukierkowo-pluszową machinę Disneya. Nie należy tego określenia traktować pejoratywnie, bowiem produkcja stoi na bardzo wysokim poziomie, a efekty wizualne sprawiają, że chce się do niej wracać.

Wielka Szóstka

Akcja opowieści toczy się w fikcyjnym mieście San Fransokyo. Jak nazwa wskazuje – to futurystyczne połączenie San Francisco i Tokio. Głównym bohaterem jest osierocony, młody geniusz Hiro Hamada. Posiadacz wielkiego talentu nie potrafi go właściwie ukierunkować. Jedynym, który jest zdolny okiełznać lekkomyślnego Hiro jest jego straszy brat, Tadashi. Krótko po tym jak poznajemy Tadashiego ginie on w pożarze, pozostawiając po sobie robota medycznego, imieniem Baymax. Wraz z robotem i czwórką przyjaciół młody Hiro tworzy zespół (tytułową wielką szóstkę), którego członkowie stają się superbohaterami, za sprawą wynalazków i różnej maści gadżetów. Tak uzbrojeni wyruszają odkryć tożsamość złoczyńcy w masce i udaremnić jego nikczemny plan.

Wielka Szóstka

Wielka Szóstka

„Wielka Szóstka” to historia przepełniona szybką akcją i humorem, ale także potrafiąca wzruszyć. Połączone światy Marvela, Disneya, wzbogacone o elementy japońskiej anime, tworzą spójny i barwny świat. Ulice San Fransokyo fascynują bogactwem detali oraz obecnością krajobrazów typowych dla obu miast, z których powstała fikcyjna miejscowość. Całość słusznie nagrodzono Oscarem za Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Nie zabraknie również smaczków dla fanów filmów Disneya czy Marvela, jedni i drudzy na pewno odnajdą tzw. easter eggs, czyli ukryte nawiązania do produkcji obu wytwórni. Wśród nich nie mogło zabraknąć nieśmiertelnego Stana Lee*.

Wielka Szóstka

Cała opowieść kręci się wokół magicznego „bawi i uczy” przyświecającemu wielu produkcjom dla dzieci. Młody bohater dokonuje swojej wędrówki w dorosłość u boku Baymaxa. Przekonuje się, że zemsta nie ukoi bólu po stracie ukochanej osoby, a świat nie zawsze jest taki, jaki nam się z pozoru wydaje. To rodzina i przyjaciele stanowią najlepsze lekarstwo na wszelkie trudności, jakie nas spotykają.

Wielka Szóstka

Wielka Szóstka

Niepokój rodziców wzbudzi zapewne analiza procesu dojrzewania młodego Hiro dokonana przez Baymaksa. Padają tu aluzje do pojawiania się owłosienia w okolicach intymnych chłopaka. Ponadto robot używa sformułowania: „być może zdarza Ci się budzić z rozstawionym namiotem”. Ciekawe jakim motywem kierowali się scenarzyści umieszczając takie teksty w filmie dla dzieci…

Wielka Szóstka

Tak jak w oryginalnym komiksie o przygodach superbohaterów walczących ze złem, trafiają się w tej historii momenty mroczne. Dla wrażliwszych dzieciaków, sceny walk mogą być zwyczajnie zbyt ostre. Te zastrzeżenia to jednak nie powód, żeby „Wielką szóstkę” zupełnie przekreślać.

Wielka Szóstka

w skrócie:
+ barwne i ładnie wykonane animacje
+ jasno przekazany morał opowieści
+ wiarygodne i ciekawe postacie

− nawiązania do intymnych spraw głównego bohatera
− sceny walki nieodpowiednie dla najmłodszych widzów

Recenzja autorstwa Bartosza Orzechowskiego, który prowadzi bloga „Zapisane na maszynie”.

* Stan Lee – twórca większości znaczących postaci z komiksowego uniwersum Marvela.  Występuje gościnnie niemal w każdej ekranizacji swoich komiksów.

Reklamy

3 myśli na temat “Wielka Szóstka (2014)”

  1. <>
    Dla mnie motyw jest jasny: subtelnie i z humorem delikatnie dotknięto temat dojrzewania.
    Mam jedenastoletniego syna. Poprosił o wyjaśnienie tekstu „o namiocie” – była więc okazja do rozmowy o dojrzewaniu chłopców. A w niedługim czasie bez stresu, zdziwienia i z humorem, dyskretnie przyznał się, że zaczyna dojrzewać 🙂
    Usunęłabym więc ten minus. Dojrzewanie jest sprawą nie tylko naturalną ale i potrzebną(!). Nauczmy dzieci o tym dobrze rozmawiać. Ten film daje pretekst 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s