Shrek

Shrek (2001)

dla starszych dzieci

technika dominująca: CGI
rok: 2001
czas trwania (bez napisów): 83 minuty
studio: DreamWorks Animation, Pacific Data Images
reżyseria: Andrew Adamson, Vicky Jenson
oryginalna historia (książka): William Steig
scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio,
Joe Stillman, Roger S. H. Schulman

muzyka: Harry Gregson-Williams, John Powell
budżet: 60 mln $
wpływy: 484 mln $

Na wieść o powstawaniu „Mrówki Z” wściekły John Lasseter miał krzyczeć do swoich pracowników: „Jeśli Dreamworks kiedykolwiek zrobi animację o czymś innym niż mrówki, to dam wszystkim dzień wolny, żeby mogli ją obejrzeć!”. Nie musiał spełniać obietnicy, żeby kilka lat później „Shreka” zobaczyli wszyscy.

Shrek

Pierwszy w historii Oscar dla pełnometrażowego filmu animowanego przyznano właśnie „Shrekowi”, ale nawet bez tego należałoby mu się szczególne miejsce w historii kina. To film niepodobny do niczego, co powstało wcześniej. Spektakularnie zrywa z tradycją Disneya, a jednocześnie niesie wartościowe przesłanie o tym, że nie można nikogo oceniać po pozorach. Myliłby się jednak ten, kto uważa oryginalność „Shreka” za jego jedyną zaletę. To po prostu bardzo dobry film, z dopracowaną animacją, montażem, muzyką i historią. Łatwo przekonać się o tym po latach, słuchając ponownie cytowanych setki razy dialogów. Wciąż śmieszą i wciąż wzruszają, nawet jeśli pamiętamy każde słowo.

Shrek

Shrek

Na przekór tendencji pokazywania „Shreka” dzieciom w przedszkolach, został on umieszczony w niniejszym zestawieniu jako preferowany dla starszej publiczności. Oby dzięki temu lepiej zapamiętano powody, dla których warto powstrzymać się przed prezentowaniem go najmłodszym.

Shrek

Shrek

Na początek zauważmy, że dla zrozumienia parodii potrzeba znać oryginał. Dlatego lepiej najpierw zaznajomić młodego widza z klasycznymi książkowymi lub filmowymi Śpiącymi Królewnami, Piotrusiami Panami, trzema świnkami czy innymi Robinami Hoodami. Poza tym zerwanie z tradycją odbywa się tu dość brutalnie. Nie chodzi nawet o sceny walk, kopanie się po twarzach albo ucieczkę przed smokiem. Najwrażliwsza część widowni może boleśniej przeżyć np. widok Dżepetta sprzedającego Pinokia do niewoli.

Shrek

Shrek

Już od pierwszej sceny wyraźnie zaakcentowano nieokrzesanie głównego bohatera. Nastoletnim widzom w żadnym razie to nie zaszkodzi, ale najmłodsi mogą przyjąć taką zachętę do niekulturalnego zachowania. Nie wydaje się, żeby komentarz rodziców mógł tu wiele pomóc.

Shrek

Najpoważniejsze wątpliwości powinna budzić część humoru oparta na aluzjach do seksualności. Oprócz łatwo zauważalnych żartów wplecionych w dialogi, trzeba zauważyć np. scenę, w której lord Farquaad ogląda w nocy zdjęcia Fiony.

Shrek
W nocy, podczas pełni księżyca, lord Farquaad leży w łóżku i ogląda wielokrotnie zdjęcia księżniczki Fiony. Takie okoliczności wzbudzają u niego erekcję. Ta z kolei powoduje zawstydzenie i reakcję bohatera. Nie mówimy tu więc o domniemaniach na podstawie pojedynczej klatki, ale o starannie zaplanowanej animacji. Trudno zrozumieć, dlaczego ten element znalazł się w filmie dla dzieci. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego przeszedł właściwie bez echa. Tym bardziej, że wobec „Shreka” wysuwano bardzo wątpliwe zarzuty, np. dotyczące rzekomego promowania transseksualizmu.

Shrek

w skrócie:
+ zasłużone miejsce w historii kina
+ niepodobny do niczego wcześniej
+ obejrzany każdy kolejny raz wciąż śmieszy i wzrusza
+ w dużej mierze niesie wartościowe przesłanie

− małych dzieci może uczyć niekulturalnych zachowań
− część humoru opiera się na aluzjach do seksualności
− dla najwrażliwszych dzieci miejscami może okazać się zbyt brutalny

Propozycje tematów do rozmowy:

 • Którzy bohaterowie z innych bajek pojawiają się w „Shreku”?
 • Która Fiona była piękna?
 • Jak można było uniknąć nieporozumienia między Fioną a Shrekiem, które prawie doprowadziło do związku Fiony z Farquaadem?

Zarówno Shrek, jak i Fiona mogli temu zapobiec. Wystarczyło nie zakładać złych intencji drugiej strony.

Reklamy

7 myśli na temat “Shrek (2001)”

 1. Jeden ze znajomych księży został poproszony przez siostry klauzurowe o wypożyczenie jakiegoś filmu na rekreację. Ksiądz przyniósł Shreka. Siostry były zbulwersowane i nie rozumiały dlaczego ten film cieszy się taką popularnością ale Siostry miały po prostu wrażliwsze serca. Żeby było ciekawiej ten ksiądz wykładał teologię moralną.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ja nie zwróciłam uwagi na erekcję lorda F., za to średnio mi się podoba to, co smoczyca robi z ogonem osła (to mój ogon jest, nie wyrażałem zgody) – to jest mocno dwuznaczne…

  Polubienie

 3. Byłam w kinie w roku premiery ..więc miałam wtedy 10 lat i po prostu tych podtekstów seksualnych jako dziecko kompletnie nie dostrzegłam. A film nas ubawił po pachy .. cytowaliśmy teksty latami 🙂 .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s