Krudowie

Krudowie (2013)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: The Croods
technika dominująca: CGI
rok: 2013
czas trwania (bez napisów): 90 minut
studio: DreamWorks Animation
reżyseria: Chris Sanders, Kirk DeMicco
historia: Chris Sanders, Kirk DeMicco, John Cleese
scenariusz: Chris Sanders, Kirk DeMicco
muzyka: Alan Silvestri
budżet: 135 mln $
wpływy: 587 mln $

Atrakcyjne widowisko dla małych, dużych i bardzo dużych widzów.

Poznajemy historię rodziny Krudów walczącej o przetrwanie w czasach prehistorycznych. Ojciec (Grag) twardo i zdecydowanie broni swoich najbliższych przed wszystkim co nowe. Najtrudniej tę sytuację znosi dorastająca córka (Ip), która wbrew zakazom wymyka się z domu i poznaje kawalera-wynalazcę ognia (Gaja). Chłopak, dzięki swoim talentom, pomoże przetrwać rodzinie Ip w zmieniającej się rzeczywistości.

Krudowie

Krudowie

Wydarzenia, wymagające od Graga fundamentalnej zmiany poglądów, nie demontują jednak zupełnie roli ojca. Wbrew pozorom historia przesiąknięta jest konserwatyzmem, choć na pozór wydaje się zupełnie czymś odwrotnym. Poza drobnostkami trudno się tutaj do czegokolwiek przyczepić. To jedna z najlepszych produkcji Dreamworks.

Krudowie

Główny wątek przedstawia relację ojca z córką. Niedaleko za nim rozwijają się pozostałe elementy fabuły: historia miłosna, próba adaptacji ojca do nowej sytuacji, przeciwności spotykające pioniera-wynalazcę oraz pokonywanie lęku przed nowym. Całość pokazano w formie przystosowanej do potrzeb współczesnego widza. Mamy tu więc długie sekwencje dynamicznej akcji i mocno zaakcentowane najważniejsze punkty historii. Ogólny zarys zrozumie nawet małe dziecko, a dorosły widz nie zdąży się zniecierpliwić oczekując dalszych wydarzeń. W dodatku każda nowa scena odsłania kolejny fragment fantastycznego świata. Przez to do samego końca nie sposób przewidzieć, co wydarzy się na ekranie za kilka minut.

Krudowie
W oryginalnej wersji językowej postaci Gaja głosu użycza reżyser Chris Sanders.

Jeśli już mówimy o świecie Krudów to trzeba przyznać, że projektantom udało się wykreować dla bohaterów naprawdę fascynujące środowisko. Pełne szczegółów krajobrazy zostały wypełnione najdziwniejszymi stworami będącymi zabawnym skrzyżowaniem znanych zwierząt. Plus należy się także za oryginalny wygląd ludzkich postaci. Prehistoryczny czas akcji potraktowano jako pretekst do zastosowania masywnych proporcji ciała bohaterów. Znika tym samym problem utrwalania anorektycznych wzorców piękna. Zgrabnie żartuje z tego scenarzysta. Tutaj dla kobiet sformułowanie „jesteś ciężka” z ust ukochanego to komplement.

Krudowie

Krudowie

Z humorem twórcy trafili w dziesiątkę. Żarty po równo rozdzielono na te skierowane do małych i dużych dzieci oraz ich rodziców. Tych pierwszych rozśmieszy poślizgnięcie na skórce od banana, drugich abstrakcyjny wygląd zmyślonych zwierząt, a dorosłych nieśmiertelny motyw nienawiści zięcia do teściowej.

Krudowie

Polski dubbing nie może pochwalić się znanymi nazwiskami w obsadzie, ale aktorzy bardzo dobrze wykonali swoją pracę.

Miejscami przesadnie napędzane tempo akcji może męczyć widzów lubujących się w spokojniejszej formie. Kilka scen można by delikatnie skrócić z korzyścią dla całości. To jednak kwestia subiektywnych odczuć. Na pewno starano się wyważyć akcenty celując w gusta jak najliczniejszej publiczności. Sukces finansowy pokazuje, że udało się wyśmienicie.

Krudowie

 w skrócie:
+ pozytywna historia
+ atrakcyjny wizualnie
+ śmieszy dużego i małego widza
+ kreatywne pomysły na zabawne krzyżówki zwierząt
+ nieprzewidywalna fabuła

− niektórym może się wydawać przekombinowany lub za szybki
− miejscami może się delikatnie dłużyć

Propozycje tematów do rozmowy:

 • Jakie wynalazki stworzył Gaj, a jakie Grag (ojciec)?

Gaj: ogień, buty, parasolka, pułapka na dzikie zwierzęta, szczudła, deska do zjeżdżania z góry (trochę jak snowboard), gondola. Grag: katapultę, namiot, samolot (napędzany siłą przyklejonych ptaków), okulary przeciwsłoneczne („ściemy”), odbitki zamiast malowideł na kamieniu („ksero”), samowyzwalacz do aparatu. Prawdopodobnie ta lista może być jeszcze dłuższa.

 • Jakie stwory występowały w filmie (połączenia jakich gatunków zwierząt)? [Przy tym zadaniu trzeba tylko uważać, żeby najmłodszym widzom, którzy dopiero nauczyli się rozróżniać zwierzęta, wszystko się nie pomieszało]

Tygrys-papuga, krokodyl-pies, wieloryb-hipopotam, żółw-ptak, pirania-ptak, sowa-niedźwiedź-lemur, mamut-żyrafa, mysz-słoń, jaszczurka z kwiatem zamiast języka. Ta lista na pewno może być jeszcze dłuższa.

 • Jak Gaj zdobywa serce Ip?

Chroni ją przed niebezpieczeństwami, cierpliwie ją poznaje, przebywając w jej towarzystwie ma okazję wykazać się swoimi zdolnościami, nie próbuje zbuntować jej przeciwko rodzinie, ale zaprzyjaźnia się z jej bliskimi.

Reklamy

3 myśli na temat “Krudowie (2013)”

 1. Film promuje ewolucję, która jest nie zgodne ze Słowem Bożym. Naszymi przodkami nie są neandertalczycy!!!! Takich treści nie chcę oglądać jako osoba dorosła, ani tym bardziej pokazywać dzieciom.

  Polubienie

  1. Sama teoria ewolucji i stosunek Kościoła do niej to ciekawy temat. Przyznam, że mam tu pewne braki w wiedzy. Natomiast niezależnie od tego nie jestem pewien, czy scenariusz „Krudów” w ogóle ustosunkowuje się do teorii ewolucji. Wszystkie dziwne stwory, które się pojawiają w filmie, mogą być po prostu nieodkrytymi i wymarłymi gatunkami. Założyłem, że rozumni bohaterowie to ludzie. Nie pamiętam, żeby byli nazywani Neandertalczykami. Poza tym odrzucając teorię ewolucji uznaje chyba Pan/Pani Neandertalczyków za rasę ludzi, prawda? Należy też pamiętać, że to wszystko jednak kreskówkowa konwencja podana z przymrużeniem oka. Jeśli chce Pan/Pani wychować dzieci w sceptycyzmie wobec teorii ewolucji, wydaje się, że „Krudowie” nie powinni szkodzić tym zamiarom. To dobra okazja, żeby porozmawiać z dziećmi o tych sprawach.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s