Astro Boy (2009)

dla starszych dzieci

tytuł oryginalny: Astro Boy
technika dominująca: CGI
rok: 2009
czas trwania (bez napisów): 80 minut
studio: Imagi Animation Studios
reżyseria: David Bowers
historia na podstawie mangi Osamu Tezuki
scenariusz: Timothy Harris, David Bowers
muzyka: John Ottman
budżet [the Numbers]: 65 mln $
wpływy [the Numbers]: 41 mln $

[SPOILER] artykuł zdradza szczegóły dotyczące zakończenia utworu

Po niemal pół wieku od powstania oryginalnej mangi postanowiono kolejny raz zekranizować dzieło Osamu Tezuki. Prawa do adaptacji firma Sony wykupiła już w 1997 r. Przez kolejną dekadę zmieniano koncepcje (początkowo miał to być film aktorski) i reżyserów (Leighton, Tartakovsky, Brady). W końcu prace powierzono Davidowi Bowersowi, znanemu m.in. z „Wpuszczonego w kanał”. Burzliwe losy wyszły produkcji na zdrowie. Udało się stworzyć pozytywną historię odpowiednią dla dzieci. Wszyscy rodzice, którzy podejrzliwie patrzą na kreskówki o japońskich korzeniach, spodziewając się perwersji lub makabry na ekranie, powinni spać spokojnie. Podobnych elementów w „Astro Boyu” z 2009 r. po prostu nie ma.

Astro Boy

Astro Boy

W futurystycznym świecie zaśmieconą powierzchnię Ziemi zamieszkuje biedota. Natomiast społeczna elita żyje na odseparowanej, latającej wyspie, gdzie służą jej roboty. W tej elitarnej rzeczywistości funkcjonuje genialny naukowiec, który traci syna w wypadku. Trauma po śmierci ukochanego dziecka popycha go do stworzenia robota, który wyglądem, wspomnieniami i zachowaniem ma przypominać zmarłego Toby’ego. Tak powstaje tytułowy bohater, obdarzony prawdziwymi emocjami. Jak nie trudno się domyślić, zostaje on odrzucony przez konstruktora i musi sam odkryć swoją tożsamość.

Astro Boy

Astro Boy

Wbrew pozorom po raz setny opowiedziana historia o Pinokiu potrafi zaskoczyć. Padają tu dość głębokie pytania nie tylko o nowe etyczne wyzwania współczesności, ale również o relacje między dziećmi i rodzicami, polityczną manipulację czy sens poświęcania się dla innych. Pod względem fabularnym „Astro Boy” może bez kompleksów konkurować z nieco wcześniejszym „A.I.” Spielberga. W filmie Bowersa udało się zachować lżejszy klimat, nie tracąc głębi. Na tempo akcji również nie możemy narzekać. Wszystkie wątki sprawnie zmierzają do pouczającego finału.

Astro Boy

Astro Boy

Astro Boy

W sferze wizualnej od pierwszych ujęć uderza surowość pustych wnętrz i sztywność animacji. Ten minimalizm wpływa na oryginalność dzieła, ale może okazać się trudny do zniesienia dla widzów przyzwyczajonych do estetyki dominującej u konkurencji. Dlatego pamiętajmy, że to celowy zabieg i wytrzymajmy pierwsze 20 minut, po których Astro Boy nauczy się latać. Wtedy animatorzy zaczynają w pełni prezentować swoje możliwości.

Astro Boy

Astro Boy

Astro Boy

Astro Boy

w skrócie:
+ pozytywne przesłanie

+ oryginalna koncepcja plastyczna
+ aktualny jak na „suchara” z lat 50.
+ żadnych treści seksualnych

− pesymistyczna wizja przyszłości
− ciężka tematyka
− zaprzyjaźnionych z pixarowską estetyką może razić sztywna animacja i wzornictwo postaci

 

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Dlaczego Astro nie jest w stanie ukoić bólu doktora Tenmy po śmierci Toby’ego?

Człowiek to coś więcej niż wygląd, wspomnienia i emocje. Każdy jest inny i po śmierci nie da się go w identyczny sposób zastąpić.

  • Czy doktor Tenma dobrze zrobił porzucając Astro?

Dobrze, że zrozumiał różnicę między Tobym a Astro. Jednak nie powinien porzucać Astro, bo za niego też był odpowiedzialny. Przecież powołał go do życia.

  • Jakie mogły być przyczyny ucieczki Cory [Kory] z domu? Czy dobrze zrobiła? Jakie to przyniosło skutki?

Prawdopodobnie rodzice nie poświęcali jej tyle uwagi, ile potrzebowała. Mimo to źle zrobiła uciekając z domu. Przez to wiele nacierpiała się zarówno ona sama, jak i jej rodzice. Trafiła pod opiekę do człowieka, który wydawał się dobry tylko pozornie. Chociaż podczas ucieczki robiła różne wartościowe rzeczy i poznawała nowych przyjaciół, to jednak pozostając z rodzicami mogłaby zrobić jeszcze więcej dobrego.

Reklamy

2 myśli na temat “Astro Boy (2009)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s