Lilo & Stitch

Lilo i Stich (2002)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: Lilo & Stitch
technika dominująca: rysunkowa
rok: 2002
czas trwania (bez napisów): 75 minut
studio: Walt Disney Feature Animation Florida
reżyseria: Chris Sanders, Dean DeBlois
pomysł: Chris Sanders
scenariusz: Chris Sanders, Dean DeBlois
muzyka: Alan Silvestri
budżet: 80 mln $
wpływy: 273 mln $

[SPOILER] artykuł zdradza szczegóły dotyczące zakończenia utworu

„Zróbmy coś prostego, taniego i oryginalnego, co spodoba się widzom” – brzmiało życzenie producentów. „Ok” – odpowiedział Chris Sanders i wyciągnął z szuflady swoje rysunki do dziecięcej książki z 1985 r. Tak powstała rewelacyjna, klasyczna animacja z muzyką Elvisa Presleya (6 utworów w oryginalnym wykonaniu, 2 covery – najwięcej w całej historii kinematografii).

Lilo & Stitch

Animatorzy musieli nauczyć się charakterystycznej kreski Sandersa, a pracowali w satelickim studiu na Florydzie, z dala od centrali. Dlatego „Lilo i Stich” nie przypomina niczego, co powstało wcześniej ani później. Trudno doszukać się podobieństwa nawet do „Dumbo”, na którym twórcy próbowali się wzorować. Nie uświadczymy tu żadnej prostej kreski, wszystkie linie zostały zaokrąglone, przez co obraz wydaje się bardzo „ciepły”, przyjazny (aż chce się go przytulić), a przede wszystkim spójny. Przy okazji żeńskie postacie nie wyglądają jak wychudzone księżniczki z innych disneyowskich kreskówek. Tutaj dorośli bohaterowie mają przesadnie wydłużone i bardzo masywne nogi, powiększone stopy i w ogóle wyglądają jak worki napełnione wodą. Sprawia to sympatyczne wrażenie.

Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

Lilo to mała dziewczynka, która straciła rodziców w wypadku. Opiekuje się nią 19-letnia siostra (Nani). Lilo stwarza problemy wychowawcze, a dodatkowo siostrom grozi rozdzielenie przez kuratora. Dziewczyny mieszkają na Hawajach. I właśnie w to miejsce na Ziemi trafia uciekinier z obcej planety. Udając psa zostaje kupiony ze schroniska i trafia do domu Lilo, która nadaje mu imię Stich. Stwór został wyhodowany jako narzędzie bojowe i zaprogramowany do niszczenia wszystkiego w swojej okolicy. Jednak pod wpływem małej dziewczynki poznaje wartość rodziny i uczyć wyższych.

Dość ciężką tematykę udało się tutaj przedstawić w lekkiej formie. Imponuje wiarygodność psychologiczna postaci i głębia jaką zostały obdarzone. Szczególnie dobrze udało się zobrazować miłość i przywiązanie do siebie sióstr. Tak więc film, choć odpowiedni dla małych dzieci, warto również pokazać starszym. Na tę opowieść składa się wiele wątków, ale w uproszczeniu można przyjąć, że to uwspółcześniona wersja „Brzydkiego kaczątka”.

Lilo & Stitch

lilo_blog7

Podczas prac nad produkcją, wrócono do dawnych technik, m.in. budowania tła z akwarelowych obrazów. Choć to rozwiązanie zarzucono prawie 60 lat temu – w „Lilo i Stichu” sprawdziło się znakomicie. Na oryginalności dzieła składa się również fakt, że to jedyna pełnometrażowa kreskówka, której akcja rozgrywa się na Hawajach. Wykorzystali to animatorzy, studiujący z naukową precyzją m.in. miejscowy taniec hula. Z równą starannością oddano inne hawajskie zwyczaje.

Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

Plusik należy się również za wyeksploatowanie do granic możliwości każdej najdrobniejszej przewagi rysowanej animacji nad tą generowaną komputerowo. Widać to np. w mnogości przedziwnych stworów zapełniających galaktyczny parlament (wiele z nich nawiązuje do dawnych przebojów Disneya). W animacjach CGI, które w 2002 r. odnosiły już ogromną popularność, znacznie trudniej dodawać w każdym ujęciu nowych bohaterów o zupełnie innym wyglądzie.

Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

Mimo licznych zalet należy wytknąć „Lilo i Stichowi” kilka niespójności w warstwie fabularnej. Częściowo jest to spowodowane licznym wycinaniem scen, które okazywały się zbyt agresywne, mroczne czy niezrozumiałe dla małych dzieci. Te poprawki niestety nie do końca wyłagodziły wszystko i najwrażliwsza część widowni wciąż może się w kilku miejscach przestraszyć.

w skrócie:
+ pięknie ukazana miłość między siostrami
+ oryginalny i zaskakujący
+ nietypowe dla wytwórni Disneya wzornictwo postaci
+ psychologiczna głębia i wiarygodność bohaterów
+ niezwykle spójny wizualnie

− delikatne niespójności w fabule
− najmłodsze dzieci może w kilku momentach wystraszyć

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Czego Stich uczy się od Lilo?

Przede wszystkim Lilo tłumaczy mu czym jest rodzina oraz to, że każdy może znaleźć swoje miejsce. Przy Lilo Stich uczy się też bardziej banalnych rzeczy, które stanowią część życia, np. słuchania muzyki.

  • Przy okazji zastosowanego tutaj nietypowego wzornictwa postaci warto zwrócić dzieciom uwagę, że w innych bajkach bohaterowie wyglądają inaczej, a ludzie w rzeczywistości jeszcze inaczej, i że nie należy kreskówkowych bohaterów traktować jako wzoru do naśladowania pod kątem wyglądu.
  • W filmie bardzo dużo mówi się o Hawajach, ale w zasadzie nie tłumaczy się, gdzie ani co to jest. Można więc młodszym opowiedzieć trochę o geografii, zbiorze wysepek na Oceanie Spokojnym, etc.
Reklamy

5 myśli na temat “Lilo i Stich (2002)”

  1. Bardzo fajna kreskówka, moja córa 5-letnia płakała na jednej ze scen za każdym z dwoch razy kiedy oglądaliśmy, czasami drżeli ze strachu, ale generalnie dzieciakom się podoba.

    Polubienie

  2. Nie zgodze sie z tym ze to bajka dla dzieci slownictwo typu ty szmato nie jest dobre dla dziecka Postacie sa brzydkie ja w tej bajce nie widze nic ladnego …

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s