Horton słyszy Ktosia

Horton słyszy Ktosia (2008)

dla małych dzieci

tytuł oryginalny: Horton Hears a Who!
technika dominująca: CGI
rok: 2008
czas trwania (bez napisów): 76 minut
studio: Blue Sky Studios
reżyseria: Jimmy Hayward, Steve Martino
historia: Dr. Seuss
scenariusz: Cinco Paul, Ken Daurio
muzyka: John Powell
budżet: 85 mln $
wpływy: 297 mln $

Najbardziej udana z ekranizacji książek Dr. Seussa, specjalizującego się w literaturze dziecięcej. Pisarz sam ilustrował swoją prozę, a z rysunków chętnie skorzystali artyści ze studia Blue Sky. Odkryli oni opowieść na nowo. Dzięki ich pracy możemy przenieść się w świat subtelnego symbolizmu, „zobaczyć świat w ziarenku piasku”.

Horton słyszy Ktosia
Słoń Horton i jego najbardziej zdeterminowana oponentka – Kangurzyca.

Główny bohater (rozmarzony słoń Horton) dostrzega w miniaturowym pyłku cały mikroświat Ktosiów, z którym udaje mu się nawiązać kontakt. Bez opieki Hortona, pyłek wraz z Ktosiami spotka zagłada wśród niebezpieczeństw dżungli. Dlatego słoń z pełnym zaangażowaniem decyduje się bronić pyłku, a inne zwierzęta pomagają mu lub przeszkadzają, w zależności od tego czy uwierzyły w istnienie Ktosiów.

Tą nietypową rzeczywistość poznajemy dzięki rymowanemu, świetnie przetłumaczonemu, opisowi narratora (w tej roli Rafał Bryndal). Fabuła, mimo iż przeznaczona głównie dla dzieci, pozostawia szerokie pole do interpretacji również dla dorosłych. Bohaterowie stwierdzeniami typu: „ludzie to ludzie, choćby nie wiem jak mali” czy „ktoś w górze patrzy teraz na nasz świat” stawiają pytania o sprawy fundamentalne. Nie tylko dialogi, a same wydarzenia skłaniają do refleksji. Tutaj pragmatyczni sceptycy okazują się największymi fanatykami, a zwolennicy demokracji sięgają po metody totalitarne.

Horton słyszy Ktosia - Grinch
Przez kilka klatek widać, że dzieci w Ktosiowie lepią bałwana w kształcie Grincha – innej postaci z książek Dr. Seussa.

Zarówno strona wizualna, jak i muzyczna (John Powell) stoją na wysokim poziomie. Na szczególną pochwałę zasługuje animacja postaci, zwłaszcza potrafiącego się zaskakująco przekształcać Hortona. Pozwolono sobie tutaj na kilka eksperymentów. Zgrabnie wyszła próba ożywienia przedziwnych instrumentów, przypominająca serię „Animusic”. Troszkę mniej udany zabieg to wmontowanie sekwencji klasycznej, rysowanej animacji. Ma ona przedstawiać świat wyobraźni Hortona. Niestety przygotowana przez zupełnie inny zespół w kolorystyce odpowiadającej ilustracjom z książki, „nie klei się” z ujęciami CGI. To jednak tylko drobny szczegół.

Zasadniczo film jest odpowiedni dla widowni w każdym wieku. Ewentualnie dla najmłodszych dzieci akcja może się w kilku miejscach wydawać za szybka.

w skrócie:
+ niezwykle uniwersalne i pozytywne przesłanie
+ skłania do refleksji
+ wysoki poziom animacji
+ dobra muzyka
+ lekka forma odpowiednia dla dzieci
+ świetnie przetłumaczone rymowane kwestie narratora

− dla najmłodszych dzieci być może trochę za szybka akcja
− sekwencje z klasyczną animacją lekko „nie kleją się” z resztą

Propozycje tematów do rozmowy:

  • Czy mieszkańcy Ktosiowa słusznie postąpili odrzucając w głosowaniu propozycję burmistrza schronienia się w piwnicach? Dlaczego wybrali świętowanie?

Na pewno nie postąpili słusznie, bo naprawdę groziło im niebezpieczeństwo. Takiego wyboru mogli dokonać z dwóch powodów. Po pierwsze przez swoje lenistwo czy konformizm. Po drugie dlatego, że nie mieli pełnych informacji o rzeczywistej sytuacji.

  • Czy Kangurzyca kieruje się rozsądkiem w zwalczaniu wierzeń Hortona w istnienie życia na pyłku?

Początkowo tak może się wydawać. Ale później Kangurzyca zachowuje się fanatycznie. Chce koniecznie zniszczyć pyłek. Atakuje Hortona. Podburza mieszkańców dżungli do przemocy. Nawet gdyby miała rację, jej działania przyniosłyby więcej złego niż dobrego.

  • Czy to dobra zasada, że Radzie Miejskiej należy mówić tylko dobre wiadomości?

Niezupełnie. Na pewno przyjemniej jest słuchać dobrych wiadomości, ale wiedząc o tych złych, można wcześniej zareagować i uniknąć nieszczęścia.

Reklamy

3 myśli na temat “Horton słyszy Ktosia (2008)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s