Standardy edukacji seksualnej w filmach dla dzieci

Na początku tego roku szwedzka telewizja publiczna SVT wyemitowała animowany teledysk, w którym występują tańczące narządy płciowe. Audycja powstała z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat. Powyżej pełna wersja animacji z polskim tłumaczeniem tekstu piosenki. Przeanalizujmy pokrótce jej treść.

Po pierwsze – zarówno warstwa wizualna, jak i słowna – naruszają naturalną wstydliwość dziecka. Prezentowane są męskie i żeńskie narządy płciowe. Towarzyszą temu słowa: „Siusiak i cipka to świetny gang”. Zachęca się także małego widza do zastanawiania się nad wyglądem genitaliów starszej kobiety.

Po drugie utożsamia się tutaj miłość z aktywnością genitaliów. W ostatnim ujęciu dotykającym się „cipce” i „siusiakowi” towarzyszy serduszko oraz słowa „Kocham się!”.

Po trzecie warto zainteresować się wersem oznajmiającym, że wspomniane narządy „wiszą i machają na małym ciałku” [org. „liten kropp”]. Z jakiegoś powodu autor uznał narządy wiszące na „małym ciałku” (a nie np. na dużym/gołym/twoim) za szczególnie atrakcyjne. Tak atrakcyjne, że aż nie potrafił się powstrzymać przez wyrażeniem tego w słowach piosenki. Dlaczego mnie to nie dziwi?…

Oto pełny tekst piosenki w tłumaczeniu:

Nadchodzi siusiak w pełnym galopie.
Ten kto nie ma spodni
dynda siusiakiem i gołym tyłkiem.
Cipka jest świetna, uwierz w to.
Nawet u staruszki prezentuje się elegancko.

Niby się różnią [cipka i penis],
a jednak to prawie to samo.
Siusiaj przez siusiaka
lub cipkę jeśli jesteś dziewczynką.

Siusiak i cipka to świetny gang.
Siusiak i cipka śpiewają nasz refren.
Siusiak i cipka są w naszym ciele.

Wiszą i machają na małym ciałku.
Cipka jest świetna, Baby I Love You.

Oryginalny tekst, gdyby ktoś miał wątpliwości co do poprawności tłumaczenia:

Popi-dopp-pop snippedi snopp!
Här kommer snoppen i full galopp.
Han som inga brallor har
dinglar med snoppen och rumpan bar.
Snippe-dipp-dipp-snippedi-do!
Snippan är häftig, ja det kan du tro.
Till och med pa en gammal tant
snippan sitter där sa elegant.

Sa olika med nästan samma grej
Kissa kiss igenom snoppen eller snippan om man är tjej.

Snoppen och snippan vilket härligt gäng
Snippan och snoppen sjunger var refräng
Snoppen och snippan finns pa var kropp
Snippe-dipp-dipp-snippedi-snopp!

Popi-dopp-op-snippedi-snopp
Hänger och slänger pa en liten kropp
Snippe-dipp-dipp-snippedi-do
Snippan är häftig, Baby I Love You.

Tego rodzaju treści prawidłowo wypełniają „Standardy edukacji seksualnej” opublikowane w 2013 roku przez WHO. Na str. 38 tego dokumentu znajduje się „matryca edukacji seksualnej”. Zgodnie z matrycą dziecko w wieku 0–4 lat powinno umieć „wyrażać potrzeby i życzenia” z zakresu seksualności oraz posiąść wiedzę na temat masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa.

Standardy edukacji seksualnej

Pełną wersję tego dokumentu można ściągnąć np. ze strony Federy [link]

Zwróćmy uwagę na interesujący szczegół. Chociaż wyjściowy PDF nazywa się ładnie „Standardy edukacji seksualnej”, to jednak plik z projektem w InDesignie nazywał się „Standardy seksu”. Można to odczytać np. z paska w przeglądarce albo we właściwościach dokumentu w programie Acrobat. Byłby to nic nie znaczący detal, gdyby nie wiele innych przesłanek świadczących o tym, że finansowani przez przemysł aborcyjny edukatorzy co innego mówią, a co innego myślą.

Standardy seksu

Czy po wyemitowaniu programu w telewizji SVT pojawiły się jakieś protesty w tej sprawie? Jasne! Widzom nie podobało się, że to akurat penis nosi kapelusz, a wagina ma podkręcone rzęsy. „Przecież chłopcy też mogą sobie malować rzęsy, a dziewczynki ubierać w tradycyjnie męskie ubrania!” – brzmiał ich argument. Autorzy przeprosili za tę transfobiczną niezręczność i obiecali w przyszłości wykazać się większą wrażliwością na problematykę równości płci. W takim razie czekamy na kolejne odcinki.

Jak myślicie, kiedy podobne produkcje zawitają do TVP?

Reklamy

6 myśli na temat “Standardy edukacji seksualnej w filmach dla dzieci”

 1. Skąd wiadomo że przemysł aborcyjny finansuje takie produkcje? Po obejrzeniu filmiku ciekaw jestem jak będzie wyglądało społeczeństwo szwedzkie za 20 lat…

  Polubienie

 2. W 2009 r. Joanna Najfeld powiedziała w TVN o Wandzie Nowickiej (prezes Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), że ta jest na liście płac przemysłu aborcyjnego i antykoncepcyjnego. Z tego powodu Nowicka wytoczyła proces dziennikarce. Wyrok z dnia 12.09.2011 zamknął sprawę. Okazuje się, że takie określenie ma podstawy w dokumentacji finansowej Federacji. Uzasadnienie wyroku wskazuje na relacje zleceniodawca-zleceniobiorca między „Federą” a firmami farmaceutycznymi. Zlecenia dotyczą m.in. promocji konkretnych środków wczesnoporonnych wśród młodzieży. Pisząc o edukatorach seksualnych finansowanych przez przemysł aborcyjny mam na myśli właśnie tę zależność. Chodzi tu o działalność pracowników Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  Oczywiście zastosowałem pewnego rodzaju uproszczenie. Nie chodzi o to, że polską wersję dokumentu WHO przygotowywali pracownicy „Federy”. Po prostu różni propagatorzy tego podejścia do edukacji seksualnej dość często mijają się z prawdą. Przykład stanowi „święte oburzenie” po słowach Joanna Najfeld. Nie wierzę, żeby oburzająca się wtedy Nowicka, nie pamiętała, na co wystawiała faktury o wartości setek tysięcy złotych. W tym kontekście zabawna wydaje się rozbieżność między „oficjalną” nazwą pliku a nazwą teoretycznie widoczną tylko dla autora.

  Federacja nie ma bezpośredniego związku z prezentowaną animacją i tego nie sugeruję. Jednak w Unii Europejskiej instytucje kierują się w coraz szerszym zakresie „gender mainstreaming” przy podejmowaniu decyzji. Będzie to owocowało coraz większą ilością podobnych produkcji, ponieważ w Europie praktycznie nie powstają filmy bez finansowania ze środków publicznych.

  Odpowiadając na Twoje pytanie: nie wiem jak będzie wyglądało szwedzkie społeczeństwo za 20 lat. Ale za 10 lat polskie społeczeństwo będzie wyglądało tak jak szwedzkie dzisiaj, jeżeli nie zwiększy się nasza świadomość tych spraw.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s